Kapela Pístgrás vznikla jako "vedlejšák" k tehdejší naší country skupině Flexiband. Tam jsme s Petrem "Kalafunou" Zápotockým hráli na elektrické kytary. Ale doma nám zahálelo banjo a mandolína. A protože máme akustickou hudbu moc rádi, dali jsme dohromady ještě tuto partu. A jak název napovídá, hrajeme bluegrass (nebo se alespoň snažíme :-).

Původně jsme si chtěli jen tak pobrnkat u pivka a to také děláme. Ale když už tomu věnujeme nějaké úsilí, byla by škoda se občas neukázat veřejně.

Kdo hraje tuto muziku, ví, jak je těžké sehnat fundované muzikanty. Pístgrásem prošlo několik basáků a houslistů. Momentálně je personální situace poměrně stabilizovaná, ale.... občas nemá čas ani jeden ze tří basáků. :-(

Tom

Současná sestava:

Tomáš Kukal - banjo, foukačky, zpěv

Kapelník, zakládající člen, zvukař, autor většiny textů a dle mínění zbytku kapely otravný hnidopich a puntíčkář. Ale při soukromých pohovorech s muzikanty musí každý z nich rád uznat, že je to potřeba. Jinak by to vypadalo, jako když se sejde parta chatařů u piva a náhodou si vezmou kytary.

Nástroj: Banjo Janish

Petr "Kalafuna" Zápotocký - mandolína, zpěv

Zakládající člen kapely. Country hraje už asi 100 let a stále ho to baví. A tak si kromě domovské kapely jde zahrát s kýmkoli, kdo ho pozve. Má slabost pro swingové rytmy.

Nástroj: Mandolína Kryštůfek

Ivan Novotný - kytara, zpěv

Bluegrassový maniak, který je v kapele téměř od samého počátku. Neuznává pomalejší skladby, za optimální považuje tempo 150 bpm a výš.

Nástroj: Kytara Martin

Hana Nehybová - housle, zpěv

V pořadí náš již třetí houslista, původně záskok. Ale protože mezi nás pro svou vždy optimistickou náladu skvěle zapadla, už jsme si jí ponechali. Navíc je velmi snaživá a zodpovědná a zlepšuje se každým dnem.

Petr "Blejkin" Bělka - basa

Náš hlavní basák, který je však momentálně velmi zaneprázdněn rodinou a hraním v zábavové kapele Fortuna 77. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že si hraní vybírá a proto má také přezdívku „pódiář“.

Ota "Červ" Bunc - basa, kytara, zpěv

Náš universální záskokář, který je schopen odehrát basu i kytaru. Je to muzikant, který si rád zahraje s kýmkoli. A také je to neúnavný „kalič“ a nepřetržitý zdroj dobré nálady.

Nástroje: Basová kytara Fender Jazz Bass, kytara jumbo Takamine

Vlaďka Zápotocká - basa

Bývalá basistka, která nás před lety zachránila tím, že v době, kdy jsme se ocitli bez basáka, se z tahací harmoniky přeškolila na basu. A čas od času nás zachraňuje i dnes, když nemá volno ani jeden z bassmanů.